KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14974079
nr 1497 4079
Aarno Ahtaja
(1898-1978), Finland
Oljemålning, Signerad, daterad 1962, blomsterstilleben. Olja på duk, 49x39cm, yttermått inklusive ram: 66x56cm
Aarno Ahtaja, tidigare Ahlgrén, finländsk bildkonstnär född 1898 i Åbo, död 5 mars 1978 i Helsingfors.
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
måndag 24 oktober 2022
kl 20:30:24
21/10 14:36:29
Aarno Ahtaja
Läs mer om Aarno Ahtaja